Собрали:

2019 год: 2 917 457 грн
За 8 лет: 34 601 813 грн

“Новий” Охматдит. Які зміни чекають на пацієнтів, лікарів і благодійників з приходом нового головного лікаря?


ОХМАТДИТ - найбільша національна дитяча спеціалізована лікарня в Україні. У її стаціонарі щороку лікують до 18 тисяч малюків і майже 20 тис. дітей отримують невідкладну допомогу в травмпункті. Щороку в ОХМАТДИТі проводять 7 тис. операцій.

Ірина Садов’як в ОХМАТДИТі 2-й місяць. Раніше керувала лікарнею в Коломиї. Вона перша, кого на цю посаду обирали через відкритий конкурс. Раніше головного в ОХМАТДИТ призначали в МОЗ. Від самого початку Ірина обіцяла боротися з корупцією в лікарні, змінити умови для хворих діток і їх батьків та зробити ОХМАТДИТ відомим за межами країни. Проте колектив прийняв нову людину не надто радісно. З моменту призначення Ірина Садов’як ще не ухвалювала кардинальних кадрових рішень. А перше, за що взялася - наведення ладу з ліками.
Лікарня має залишити в минулому весь негатив, розповідає Ірина Садов’як між нарадами і розмовами з пацієнтами у своєму кабінеті.


Ми підготували відповіді на питання, які найбільше турбують пацієнтів і лікарів ОХМАТДИТу.

Коли запрацює “Лінійний прискорювач”?

Дороговартісне радіологічне обладнання для діагностики та лікування онкохворих дітей днями нарешті змонтували в новому корпусі лікарні, який добудовують. Тримодальна система AnyScan ОФФЕКТ/КТ/ПЕТ, вартістю 35 млн. грн, яка має діагностувати онкозахворювання у дітей і відслідковувати ефективність та доцільність лікування.

Кому конкретно і як швидко зможе допомогти встановлене обладнання. Про які операції йде мова?

Це те обладнання, на якому ми зможемо лікувати діток зі складними онкопатологіями. Це дуже точний прилад. Їх не так багато в Україні, але дуже важливо було закупити їх для ОХМАТДИТу, тому що, по суті, тим діткам, які потребують такої допомоги зараз, вона надається в дорослих лікарнях. Незважаючи на те, що це обладнання довго стояло на складах, компанія, яка поставила його, пішли на поступки і замінили там багато елементів, які морально застаріли. На сьогодні він готовий до прийняття пацієнтів, вже пройшли навчання лікарі. Але зараз слід дочекатися кількох речей: здачі першої черги нового корпусу ОХМАТДИТу і ліцензії з ядерного комітету (на використання обладнання), чим ми зараз і займаємося.

Це лише частина обладнання, якщо я правильно я розумію? Що є ще, і чи є шанс запустити в роботу усе разом?

У нас змонтований КТ-симулятор. Для підготовчого процесу для лінійного прискорювача (з його допомогою визначається проблема й відбувається підготовка до лікування) апарат також встановлений, ми на етапі 90 %-ої готовності. Найбільша проблема була з ПЕТкате. Це те діагностичне обладнання, яке допоможе на ранніх стадіях визначити, чи є онкозахворювання. Зараз ви бачили ті коробки на складах. Будівельникам дали місяць на завершення ремонту і ми завершуємо перемовини з виробниками про те, як і коли вони мають його встановити.Скільки дітей потребують такого лікування в Україні?

Не знаю статистики. Але якщо ми здамо повністю новобудову, то там буде онкологічне відділення. У нас є напрацювання для лікування дітей з онкогематологічною проблематикою, там будуть додаткові ліжка.

Це ті діти, яких сьогодні відправляють за кордон?

Не завжди. Це діти, які лікуються і в дитячих лікарнях (ПЕТкате допомагає Феофанія). Що стосується лінійного прискорювача, ми плануємо навіть в цих умовах відкрити хоча б 5 ліжок, щоб почати напрацювання і щоб це лікування відбувалось в умовах лікарні. Реальний стан справ такий: сподіваюсь, до січня завершимо будівельні роботи і тоді буде йти мова про запуск лінійного прискорювача, але ще є низка медобладнання, щодо якого відбуваються тендери. Там є проблеми, але за всіма найкращими прогнозами до березня 2018 запустимо повністю комплекс.А що з побутовими умовами? Коли в лікарні з’являться нормальні умови для батьків, які вимушені бути поряд з хворими дітьми?

Це умови, які не підлягають критиці: в одній кімнаті 6-7 ліжок і батьки сплять з дітьми на одному ліжку. Так не має бути. Кардинально змінити цю ситуацію ми зможемо, коли буде здано нову будівлю.
Окрім того, зараз ми на етапі підписання меморандуму з фундацією Рональда Макдональда. Це насамперед потрібно батькам (кімнати, де батьки можуть поспати, поїсти, випрати речіРед.). Це онкогематологія і центри неонатології. Також я думаю про хірургічний комплекс, бо це найбільший потік пацієнтів. Я точно знаю, що це максимально швидко має відбутися, але про терміни складно говорити.

Про ситуацію з ліками і співпрацю з благодійниками.

Ірина Садов`як: «ОХМАТДИТ - одна з найбільш забезпечених ліками лікарня в Україні...»

Було багато критики на адресу МОЗ через те, що на складах ОХМАТДИТу в певні періоди не було потрібних ліків, або термін дії цих ліків був досить короткий. Натомість у МОЗ критикували лікарів, які зробили нераціональне замовлення. Яка сьогодні ситуація з забезпеченням і перерозподілом препаратів?

Держава забезпечує і постачає на склади, як правило, медикаменти для онкогематології та центру токсикології. Проблема в тому, що ці поставки йдуть із запізненням, замовлення зміщене в часі на рік.

Раніше, ймовірно, не вистачало щільнішої співпраці (лікарні і міністерства – Ред.). Адже не достатньо просто підготувати листа для перерозподілу препаратів. Якщо нам якийсь препарат, розхідник не потрібен (з різних причин), ми готуємо лист до МОЗ із проханням перерозподілу по інших регіонах, і його не можна просто кидати до поштової скриньки. Треба дзвонити, стукати…

Не можу зараз з абсолютною впевненістю сказати, що у нас немає таких проблем. Зараз ми готуємо замовлення за методикою розрахунку від МОЗ. Більшість питань задовольняє державна закупівля, перерозподіл відбувся, є препарати, які не потрібні, але з певних причин їх не можна розподілити, тому є ризик, що ми їх не використаємо. Але цей процес вже налагоджений.

Ми мали зустріч з ПРООН, які закуповують препарати для онкогематології. Вони нам чітко розказали, коли будуть поставки, і ми знаємо, на що розраховувати. Коли ж розуміємо, що державні закупівлі не встигають, ми звертаємося до благодійників, і вони справді допомагають. Бувають такі місяці, коли благодійники дають медикаментів, сетів і т.п. вартістю до 3 млн.грн. Реально по цих державних поставках усі потреби в препаратах закриті і серйозних проблем немає.А те, що стосується закупівель лікарні?
Ми проаналізували це питання. Було так, що лікарня купувала щось, бо не знала, чи купить держава, і через це виникли залишки. Але зараз я аналізую: ту кількість медикаментів і ліків, яка потрібна пацієнтам, лікарня забезпечує.
У мене є з чим порівняти. Коли в регіоні, де я працювала, на ліжкоджень було виділено 7 грн. на медикаменти, то тут на дитину приблизно 1200 грн.

Раніше частина благодійників скаржились на те, що в ОХМАДТИТ впускають лише окремі БФ. Чи є сьогодні якісь вимоги до них? І як ви розподіляєте той ресурс, який надходить від них?

Ми вирішили, що якщо хтось хоче допомогти, то він дає кошти на лікарню. Щоб ми могли вести облік. Бо був критичний час, коли фонди допомагали тому чи іншому пацієнту адресно, і ми не завжди були впевнені, що в пацієнта є в наявності, і інколи відбувався дубляж замовлення, але тепер цих питань не виникає. Все, що вони купують, ми ставимо на баланс лікарні, ми розуміємо кількість, яка у нас є, і цей процес налагоджений.

Про медперсонал.

Хто допомагає вам змінювати лікарню? Чи підібрали ви собі команду і хто ці люди?

Що стосується зміни кадрів, заступників чи завідувачів відділами, цього ще не відбулось. Я вивчаю колектив, працівників, і хочу їх знайти у вже сформованому колективі. Є працівники, які живуть лікарнею, вони активні, спілкуються, дають пропозиції. Є частина, яка абсолютно інертна, і ця частина мені не подобається. Мені дуже хочеться підібрати активних і таких, що не боятимуться змін. Адже багатьох нинішня ситуація влаштовує: з/п одна з найкращих в країні, медикаменти у повному обсязі (коли вони є, то менше проблем між лікарем і родичами хворих). Я вважаю, що зміни потрібні загалом і по державі, сподіваюсь, медреформу ухвалять, бо багато речей я тут не можу змінити, адже саме так діє трудове і бюджетне законодавство. Насправді тут більше інертних людей, а я шукаю активних. І коли я їх знайду, зміни відбудуться швидше.Коли і як Охматдит може почати заробляти?

Мова про приватизацію лікарні не йде, ви на цьому неодноразвово наголошували. Але, разом з тим, ви говорили про те, що варто починати заробляти.

Мова йде про те, що ОХМАДТИТ - це спеціалізована лікарня. Тут мають лікуватись діти, які вже пройшли усі можливі варіанти консультування і потрапляють до нас за направленням. А коли дитину не показували місцевому педіатру, невропатологу і т.п., а одразу везуть сюди - це неправильно. І, приміром, коли ви не маєте особливої потреби, але дуже хочете консультацію саме в ОХМАДТИТі, ви повинні розуміти, що ні видатків, ні людських ресурсів на всіх не вистачить, але можете отримати право на таку консультацію, проте вже не безкоштовно. Це також стосується іноземців.
На сьогодні у нас є проблема в затвердженні цієї платної послуги, ми її подаємо в КМДА і її затверджують вже там. Це абсурд. Тому я в очікуванні медреформи і змін до бюджетного кодексу, щоб вартість послуги була визначена і було зрозуміло, що ось за це держава компенсує, а за це - ні.
Ніхто не буде приватизовувати цю лікарню. Але коли ми зробимо державне казенне підприємство, у нас буде більше можливостей і для зростання зарплати, і для заробляння коштів. У нас є унікальні лабораторії, куди йдуть дорослі, і ми розуміємо, що люди готові за це заплатити, бо кожен реактив треба купити і т.д. Це треба розвивати, але цей процес просувається дуже важко.

Автор Євгенія Мотрич, відеоінтерв’ю є на etcetera.media.