Зібрали:

2024 рік: 689 114 ₴
13 років: 57 024 957 ₴

Ростислав Валіхновський





Книга утешений


Зберегти обличчя.

Аріадні Рощупкіної потрібне дороге лікування лазером.

Якби не бойові дії на Донбасі, Аріадна Рощупкіна народилася б здоровою. Але снаряди, що рвалися у небі рідного Донецького краю, привели до стресу тоді ще вагітну Ольгу Рощупкіну, і її дитина народилася з темно-червоною плямою на обличчі. Лікарі поставили діагноз: судинна мальформація правої частини обличчя, так звана "винна пляма". Зараз дівчинці два роки, і вона вже пройшла три курси лазерної терапії, яка успішно видаляє подібні пухлини. Проте попереду - ще декілька курсів терапії. Про перспективи лікування дівчинки і її реабілітації журналіст Уфонду Ніна Філатова говорить з пластичним хірургом, фахівцем світового рівня в області загальної, невідкладної та реконструктивної хірургії Ростиславом Валіхновським.

- Ростиславе, Ви відомий як один з кращих в Україні фахівців з пластичної хірургії, і через Ваші руки пройшло чимало дітей і дорослих людей з проблемою, як у Аріадни. Скажіть, будь ласка, які перспективи лікування дівчинки, чи дійсно лазерна терапія допоможе їй? Чи виліковна її хвороба?


- «Винною плямою» хворобу називають у простонародді, з точки зору медицини це-капілярна гемангіома. Як правило, вона вродженого характеру, часто має генетичне походження і може проявлятися в роду у декількох поколіннях: якщо гемангіома була у бабусі, у мами, може з’явитися і у дитини. 70% подібних гемангіом до десяти років проходять самостійно. До двох років їх можна лікувати бета-блокаторами типу анаприліна, (саме таке лікування вже пройшла, проте безуспішно, і Аріадна) але ефективність подібного курсу складає не більше 60%. Іншими способами лікування гемангіом є: лазерна терапія, або кріодеструкція, або хірургія. Найбільш ефективним способом все ж таки є хірургічне втручання, яке повністю прибирає пухлину. І ризик рецидиву при хірургічному видаленні найнижчий. Але ж і лазерна терапія за 5-6 процедур успішно видаляє гемангіому. Буває, що пухлина зникає на всі 100%, особливо у дітей у віці до 7 років. А буває на 70% зникає, а 30% залишається. Аріадні тільки два роки і я думаю, що у неї хороші перспективи.

- Ви сказали: є шанси, що до семи років пляма може зникнути сама. Можливо, батьки завчасно тривожаться і поспішають з лікуванням?

- Існує декілька підходів до розв’язання проблеми. Назвемо їх американською і європейською методиками. Американська школа хірургів передбачає радикальний підхід до видалення гемангіом, їх видаляють якомога швидше, ще у ранньому дитинстві. І цій методиці варто довіряти, адже американська система охорони здоров’я входить до десятки кращих у світі. Я особисто виступаю за те, щоб створити національну програму раннього виявлення гемангіом на рівні неонатологів і раннього видалення гемангіом на базі клінік дитячої хірургії державного і приватного підпорядкування.
Проте існує європейська методика, яку використовують і державні, і приватні клініки України. Ця методика пропонує активне невтручання або активне спостереження. Дитина знаходиться під наглядом, перевіряється кожні три місяці, і якщо пухлина починає у неї агресивно рости, тільки тоді її видаляють. Я думаю, що лікарі, які взялися в клініці дерматокосметології доктора Богомолець допомогти Аріадні – молодці, і дитина отримує від них продуктивне лікування.

- Скажіть, Ростиславе, чи насправді існує зв‘язок між стресом, який пережила мама під час вагітності і хворобою доньки?

- Якщо в роду ні у кого гемангіом не було, то такий зв‘язок є, адже будь-який стрес провокує мутації в генах. Безумовно, від стану мами залежить і стан дитини. Це доведено наукою, і маса наукових статей це підтверджують.

- Як часто звертаються до вас по допомогу з подібними проблемами?

- До нас йде великий потік людей з такими гемангіомами і щомісяця ми робимо 5-7 операцій, причому це, як правило, вже сильно запущені пухлини великих розмірів. Вони вже несуть загрозу, особливо, якщо розташовані в районі очного яблука, гортані, дихальних шляхів, крупних судин, приміром, сонної артерії. Такі гемангіоми треба видаляти якнайшвидше. До того ж пухлини в області шиї і обличчя це ще і косметична, і естетична проблема.

- У Аріадни пляма на обличчі, і це ще – велика психологічна проблема, адже не секрет, що діти, з якими буде спілкуватися дівчинка, можуть імпульсивно реагувати на її зовнішність. Як захистити дитину від зайвої, а інколи – і негативної - уваги?

- Вирішувати цю проблему потрібно тільки лікуванням. Убрати гемангіому і забути про хворобу, як про страшний сон. Тому я вважаю, що американці з їхньою методикою раннього видалення подібних пухлин праві. Адже потім гемангіоми можуть активно рости і збільшуватися у розмірі і отримувати три-де об’єм. І реабілітація після таких операцій триває довше, і сама операція коштує дорожче.

- Аріадні для наступного курсу лікування потрібно понад 30 тисяч гривень. Але родині така сума не по кишені. Що ж робити?

- 30 тисяч гривень – це мінімальна ціна. Лікування крупних гемангіом коштує 280-300 тисяч гривень. Я оперував дівчину, у якої гемангіома була вагою до десяти кілограмів, у неї виросла майже друга голова. Це дуже запушений випадок: нажаль, дівчина ростила цю гемангіому все своє життя, тому що у ранньому дитинстві їй не допомогли. З лікуванням у будь-якому випадку не можна зволікати. Держава не фінансує програми лікування таких хвороб, тому і лазерна терапія, і операції платні. Але, приміром, Охматдит успішно оперує діток. Це національного рівня клініка, яка обслуговує дітей з усієї України, але безумовно, вони не вирішують всі проблеми, тому багато пацієнтів обирають інші, в тому числі і приватні клініки. У своїй клініці ми частину пацієнтів лікуємо безкоштовно, на благодійних засадах.

- Ростиславе, дозвольте особисте питання: що відчуває хірург, коли повертає людині її справжнє, проте – все ж нове - обличчя?

- Звичайно, я почуваюся щасливим. Буває, люди приходять через півроку, а то і три, п’ять років, і немає на обличчі жодного сліду від колишнього дефекту, дівчата виходять заміж. Хлопці перестають комплексувати з-за зовнішності, наладжується кар’єра, тобто люди стають повноцінними членами суспільства, повністю реабілітованими і естетично, і емоційно, і інтелектуально, і соціально. І заради цього варто працювати.

- Чого в б ви побажали родині Аріадни?

- Розслабитися і не нервувати, це не злоякісна пухлина і нічого поганого з гемангіомою не буде. Дитинці не треба перебувати тривалий час на відкритих сонячних променях, їй не можна засмагати, особливо в тому місці, де є гемангіома. І треба бути обережними і слідкувати, щоб не було ніяких травм. Адже при травмуванні гемангіома може дати кровотечу. Ще раз наголошую: в Україні зараз можна цю проблему вирішити, причому на любому етапі. Треба тільки не піддаватися розпачу, а сконцентруватися на вирішені проблеми. От і все.

Помочь Ариадне - http://ufond.ua/167